ACS MAXSULPHUR 80 WG

  • STOK VAR

Kategori:Bitki Koruma
Ürün Grubu: Fungisit (Mantar İlacı)
Aktif Madde: %80 Kükürt
Formülasyon: Suda Dağılabilen Granül (WG)

BAĞ KÜLLEMESİ:
1. ilaçlama:Çiçekten önce sürgünler 25-30 cm olduğu dönemde,
2. ilaçlama:Çiçeklenme öncesi çiçek tomurcuklarının ayrıldığı dönemde,
3. ilaçlama:Çiçek taç yapraklarının döküldüğü ve korukların küçük saçma tanesi iriliğinde olduğu dönemde.
4.ve diğer ilaçlamalar: Üçüncü ilaçlamadan sonra kullanılan ilacın etki süresine göre tanelere ben düşme dönemine kadar yapılır.
BAĞ YAPRAK UYUZU:Bağ küllemesi ’ne karşı kullanılan ilaç bu zararlıyı da kontrol altına aldığından, bağ yaprak uyuzuna karşı özel bir ilaçlama gerekmez.
ELMA KÜLLEMESİ:
1. ilaçlama: Pembe çiçek tomurcuğu döneminde
2. ilaçlama: Taç yapraklarının %60-70’i döküldüğü dönemde
3. ve diğer ilaçlamalar: Hastalık için uygun koşullar devam ettiği sürece kullanılan ilacın etki süresi dikkate alınarak ilaçlamalara devam edilir.
ŞEFTALİ KÜLLEMESİ:
1. İlaçlama: Önceki yıllarda hastalığın yoğunluğuna göre belirlenmelidir. Hastalık bahçede ilk defa çıkıyorsa belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Daha önceki yıllarda hastalık görülmüş ise budamadan sonra yapılacak kontrollerde ağaçlardaki hastalıklı sürdün oranı 1/3 ‘ü buluyorsa belirtiler görülmeden önce ilk ilaçlama yapılmalıdır.
2. ve diğer ilaçlamalar: Bitkinin gelişmesine kullanılan preperatın etki süresi dikkate alınarak enfeksiyon koşulları ortadan kalkıncaya kadar ilaçlamaya devam edilir.
GÜL KÜLLEMESİ: Yaprak ve tomurcuk oluşumu başladığında ilk ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama sabah serinliğinde, rüzgarsız ve yağışsız havalarda yapılmalı ve bitkinin tüm yüzeyi ilaçlanmalıdır. Kullanılan ilacın etki süresi ve hastalığın seyrine göre ilaçlamalar tekrarlanabilir.
BEGONYA KÜLLEMESİ: Yapraklar üzerinde ilk belirtiler görülünce başlanır. Birer hafta ara ile ilaçlama tekrarlanır.
SOĞAN MİLDİYÖ: Günlük ortalama sıcaklığın 160C ye ulaşması ve orantılı nemin %80’i bulması ile mücadeleye başlanması gerekirse de çevrede ilk hastalık belirtilerinin saptanması ile ilaçlamaya başlanabilir.
NOHUT ANTRAKNOZU:
Tohum İlaçlaması: Tohum ekiminin yapılacağı gün uygulanmalıdır.
Yeşil Aksam İlaçlaması: ilaçlamaya günlük ortalama sıcaklığın 10 C ve orantılı nemin en az %80 olması durumunda başlanması gerekirse de, pratik olarak yörede hastalığın ilk belirtilerinin görülmesi ile başlanmalıdır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlamaya devam edilir. Uygulamanın yapıldığı gün şiddetli yağış olmuşsa ilaçlama tekrarlanmalıdır.
FASULYE PASI: Çevrede fasulye bitkilerinin yapraklarında pas püstüllerinin görülmesinden itibaren ilaçlamaya başlanmalı ve hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlamaya devam edilmelidir. Kuru fasulyede kapsüllerin olgunlaşma döneminde hastalık görüldüğünde ekonomik ürün kayıplarına neden olmadığından ilaçlamaya gerek yoktur.
TURUNÇGİL KIRMIZI ÖRÜMCEĞİ: İlaçlamaya zararlının taze sürgünlere geçmeden önce yani çiçeklenmeden önceki devrede başlanmalıdır. Bu devre geçirilmiş ise meyve bağlandıktan bir hafta sonra da ilaçlama yapılabilir. Ağaçların içi ve dışı, yaprakların alt ve üst yüzeyleri iyice ilaçlanmalıdır. Günün en sıcak ve yapraklardaki çiğ dolayısıyla sabahın erken saatlerinde ilaçlama yapılmamalıdır.
TURUNÇGİL TOMURCUKLARI: Zararlı ile bulaşık olduğu bilinen bahçelerde, iklim koşullarına göre ilkbaharda sürgünler 8-10 cm olduğu zaman eski gözlerden yeni gözlere geçişin en fazla olduğu Mart sonu Nisan başları ilaçlama yapılır. Birinci ilaçlamadan 20-25 gün sonra ilaçlama tekrarlanır.

Bitki Adı

Zararlı Organizma

Uygulama Dozu

BAĞ

Bağ küllemesi (Erysiphe necator)

400 g/100 L su

BAĞ

Bağ yaprak uyuzu (Eriophyes vitis)

490 g/100 L su

BEGONYA

Begonya küllemesi (Microsphaera begoniae)

300-350 g/100 L su

ELMA

Elma küllemesi (Podosphaera leucotricha)

400 g/100 L su

FASULYE

Fasulye pası (Uromyces appendiculatus,Uromyces phaseoli)

300 g/100 L su

GÜL

Gül küllemesi (Sphaerotheca pannosa var. rosae)

400 g/100 L su

TURUNÇGİLLER

Turunçgil kırmızıörümceği (Panonychus citri)

600 g/100 L su

TURUNÇGİLLER

Turunçgil tomurcuk akarı (Aceria sheldoni)

600 g/100 L su

NOHUT

Nohut antraknozu (Ascochyta rabiei)

300 g/100 L su

SOĞAN

Soğan mildiyösü (Peronospora destructor)

300 g/100 L su

ŞEFTALİ

Şeftali külleme (Shaerotheca pannosa var.persicae)

400 g/100 L su

HIYAR

Kabakgillerde külleme (Erysiphe cichoracearum, Sphaerotheca fuliginea)

400g/100 L su

PATLICAN

Patlıcangillerde külleme (Leveillula taurica)

400 g/100 L su